Z dopisu, který jsme obdrželi z Krajského úřadu Karlovarského kraje:
V Karlových Varech dne 3. 11. 2025
Výskyt žloutenky typu A – upozornění:
Dovoluji si Vás informovat o aktuální epidemiologické situaci v Karlovarském kraji v souvislosti s výskytem virové hepatitidy (žloutenky) typu A.
Virová hepatitida typu A je vysoce nakažlivé akutní zánětlivé onemocnění jater způsobené virem hepatitidy A .
Karlovarský kraj se potýká se značným nárůstem uvedeného onemocnění, kdy k 31. 10. 2025 bylo evidováno již 121 nakažených osob, z toho 36 v okrese K. Vary, 45 v okrese Sokolov
a 40 osob v okrese Cheb, 1 osoba z Karlovarského kraji zemřela.
42 osob bylo aktivně vyhledáno Krajskou hygienickou stanicí Karlovarského kraje v rámci stanoveného lékařského dohledu, kdy právě KHS zastává zásadní roli při nastavování opatření při výskytu žloutenky - zajišťuje organizaci, dohled a řízení protiepidemických opatření, zejména zjišťuje zdroj nákazy, určuje způsob přenosu a okruh ohrožených osob, provádí epidemiologická šetření, realizuje laboratorní diagnostiku, nařizuje izolaci a karanténu nemocných, organizuje mimořádná očkování aj…
Pro srovnání uvádím, že celorepublikový počet nemocných činí k 31.10. 2025 1842 osob, z toho již 21 osob zemřelo.
Případy hepatitidy A jsou hlášeny ve všech věkových skupinách, od nejmenších dětí až po seniory. Nejvíce případů žloutenky typu A v roce 2025 je hlášeno u osob ve věkové skupině 35-39 let , následují věkové skupiny 5–9 let a 30–34 let; onemocnění je hlášeno již u 10 dětí do 1 roku věku.
Uvedená čísla významně převyšují průměrné i maximální počty hlášených případů v letech 2018 – 2024.
Žloutenka typu A se šíří zejména mezi lidmi bez domova (1/3 nemocných) a uživateli drog.
Virus se přenáší převážně fekálně-orální cestou, tedy přes kontaminované potraviny, vodu nebo předměty, přičemž zdrojem je nakažený člověk, který vylučuje virus stolicí. Nemoc se projevuje příznaky podobnými chřipce, jako je únava, nevolnost a horečka, a může zahrnovat zežloutnutí kůže a očního bělma, tmavou moč a světlejší stolici.
Inkubační doba je nejčastěji 14 až 50 dní.
Jak onemocnění předcházet
Zásadní roli hraje osobní hygiena. Důkladné mytí rukou před jídlem a po použití toalety je nejjednodušším a nejúčinnějším opatřením. Důležité je také dbát na bezpečnost pitné vody
a potravin, zejména na cestách. Virus ničí použití silné dezinfekce s vysokým podílem etanolu (alespoň 85 %), chlorových preparátů apod. Spolehlivou ochranu poskytuje očkování. První dávka poskytne okamžitou ochranu i v době do dvou týdnů po kontaktu s nemocným. Druhá dávka se aplikuje 6 – 18 měsíců po té první (v závislosti na použité očkovací látce a věku očkovaného) a poskytne dlouhodobou ochranu cca 20-30 let.
Očkování proti žloutence typu A realizuje praktický nebo dětský lékař pacienta. Očkování není hrazené ze zdravotního pojištění.
V současné době je v ČR, vzhledem k epidemiologické situaci nedostatek vakcín, proto se snažíme osobně dojednat extra dodávku vakcín pro Karlovarský kraj ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a hlavní hygieničkou ČR.
Z dopisu, který 21. 8. 2025 přišel z Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje se sídlem v Karlových Varech:
Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli, obracíme se na Vás s žádostí o součinnost při zvyšování povědomí o prevenci onemocnění virovou hepatitidou A (dále jen „VHA“) ve Vašem školském zařízení, a to nejen mezi dětmi a žáky a jejich rodiči, ale také mezi Vašimi zaměstnanci.
Reagujeme tak na nepříznivou epidemiologickou situaci v České republice. Šíření VHA se ale netýká jen České republiky, podobný vývoj hlásí i další evropské státy. Situace s výskytem onemocnění VHA v Karlovarském kraji není v tuto chvíli dramatická, ale nelze ji podceňovat.
V příloze Vám proto zasíláme edukační materiály Státního zdravotního ústavu (>>ZDE<< Typ: PDF dokument, Velikost: 880.02 kB), které obsahují důležitá doporučení k prevenci a základní informace o onemocnění. Prosíme Vás o jejich pečlivé prostudování a následné využití při předávání informací dětem, žákům, zaměstnancům, případně i rodičům.
Pozornost věnujte zejména důslednému dodržování základních hygienických návyků (především důkladnému mytí rukou po použití WC a před konzumací stravy) a provádění dezinfekce rukou. Nejdůležitějším preventivním opatřením je dodržování základních zásad osobní hygieny. Je zcela nevhodné např. pít z jedné lahve, společně ukusovat svačinu, dělit se o společnou cigaretu, společně kouřit vodní dýmku a provádět další podobné činnosti.
Je třeba si uvědomit, že školní kolektiv, s ohledem na vyšší kumulaci fyzických osob, používání společných hygienických zařízení, konzumaci jídla ve společných prostorech, a ne vždy důsledně prováděnou osobní hygienu, představuje místo, kde může dojít ke snadnějšímu rozšíření nákazy.
Aktuální informace a podrobnější doporučení naleznete také na webových stránkách Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje se sídlem v Karlových Varech – www.khskv.cz/Aktuálně o žloutence A – rady & info.
Svátek má Albert
Státní svátky a významné dny na dnešek:
Zítra má svátek Cecílie
Listopadový vitr - bratr zimy.
Jaký den na Obětování Panny Marie, taková pak zima je.
| vítr | S, 3.49 | m/s |
| tlak | 1021 | hPa |
| vlhkost | 72 | % |