-
Žáci deváté třídy se 17. září zúčastnili exkurze do Německa v rámci projektu Geofyzikálního centra ZŠ Skalná.
První zastávkou bylo moderní vzdělávací zařízení GEO-CENTRUM u kontinentálního hlubinného vrtu u města Windischeschenbachu. Toto centrum je určeno pro vědce, školy i veřejnost. Tato zastávka pro nás měla dvě „nej“ - byli jsme první školní exkurze po uzavření centra kvůli covidu a viděli jsme nejhlubší vrt na světě k výzkumným účelům. Po zhlédnutí filmu Expedice Země jsme navštívili trvalou výstavu Systém Země, kde kromě interaktivních materiálů mohl každý zažít zemětřesení. Zajímavá byla i výstava minerálů. Veliká škoda byla, že žáci nemohli experimentovat v GEO – laboratoři a sami vyzkoumat procesy, které jsou pro naší planetu formující.
Druhou zastávkou bylo muzeum ve městě Parkstein. V muzeu každý žák absolvoval individuální vzrušující cestu časem a dozvěděl se zábavnou formou fakta o Parksteinu a sopečné krajině Bavorska – Čech. Krátké filmy dávaly nahlédnout do vzniku čedičového kužele a historie této oblasti. Každý se ovšem těšil, že po návratu domů může říct „ zažil jsem svůj první sopečný výbuch“. Sopečná erupce na třech podlažích byla završením výstavy. Podívali jsme se i do nitra sopky a na této sopce i stanuli.
Velkým plusem pro všechny bylo, že obě prohlídky byly v češtině a zajímavé informace jsme se dozvěděli již cestou od pracovníka akademie věd.
Ing. Radka Dyčková
| Po | Út | St | Čt | Pá | So | Ne |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 |
| 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
| 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
| 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
| 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 |
Svátek má Pravoslav
Zítra má svátek Edita
| vítr | J, 2.56 | m/s |
| tlak | 1019 | hPa |
| vlhkost | 96 | % |
| sněžení | 7.3 | mm |