Menu

Původní telefonní číslo 354  596 587 již není (a nebude) funkční, využívejte druhý kontaktní telefon - 736 481 607.

Základní škola a mateřská škola Plesná
ZŠMŠ Plesná, p.o.

Nezapomenutelná exkurze žáků ZŠMŠ Plesná do Polska

Nezapomenutelná exkurze žáků ZŠMŠ Plesná do Polska

Přečtěte si zprávu vyučujících i jednoho z žáků.

V čase, kdy se dějiny stávají neoddělitelnou součástí našeho každodenního života, je důležité, abychom nezapomínali na události minulosti, které formovaly svět, v němž dnes žijeme. S tímto vědomím jsme se vydali na nezapomenutelnou exkurzi do Polska, která se stala důležitou součástí vzdělávacího procesu pro naše žáky 7. až 9. ročníku.

Naše cesta za poznáním začala ve večerních hodinách 24. dubna, kdy jsme se plní očekávání a nadšení sešli na náměstí. Po nočním přejezdu jsme se brzy ráno 25. dubna ocitli u brány, která nás zavedla do komplexu, jenž připomíná jedno z nejtemnějších období lidských dějin – koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka.

S průvodcem Lukášem Lvem, kterého vřele doporučujeme každému, jsme se vydali na prohlídku tohoto tragického místa. Každý krok nám připomínal hrůzy, které zde probíhaly za druhé světové války.

Po této hluboce emotivní zkušenosti jsme se přesunuli do Krakova, kde jsme byli ubytováni. Odpoledne měli žáci možnost navštívit obchodní centrum nedaleko hotelu a nakoupit si vše, co chtěli. Následovala večeře v hotelové restauraci, kde jsme měli možnost také sdílet dojmy z dnešních událostí.

Ráno následujícího dne jsme se po snídani vydali do historického centra Krakova, které nás okouzlilo svou bohatou historií a architekturou. Prohlédli jsme si sochu draka, kterého podle legendy zabil hrdina Krak, podle něhož se město jmenuje, a navštívili Wawelské návrší s jeho majestátním Královským hradem a katedrálou sv. Stanislava a Václava.

Náš výlet pokračoval na Krakovský rynek, kde jsme měli čas na procházku a nákupy v tradiční tržnici Sukiennici. Zde jsme se seznámili s místními obchodníky a jejich nabídkou autentických polských produktů a suvenýrů.

Posledním bodem naší exkurze byla návštěva solného dolu Wieliczka, kde jsme se ponořili do fascinujícího podzemního světa vytesaného ze soli. Během tříhodinové prohlídky s anglickým průvodcem jsme obdivovali kaple, sochy a další umělecká díla vytesaná z tohoto unikátního materiálu.

S hlavami plnými nových poznatků jsme se poté vydali zpět do Plesné, kam jsme dorazili v brzkých ranních hodinách 27. dubna. Naše exkurze byla plná dobrodružství, poznání a především hlubokých emocí. Jsme vděční za tuto zkušenost a věříme, že žákům pomůže lépe porozumět minulosti.

Mgr. Lukáš Svoboda, Ing. Radka Dyčková

 

Zpráva žáka 8. A:

            Dne 24. 4. jsme se ve večerních hodinách společně se žáky 7. a 9. třídy sešli na náměstí Svobody v Plesné, abychom se vydali na exkurzi do Polska. Těsně kolem 22. hodiny jsme vyjeli na zdlouhavou cestu, která trvala okolo devíti hodin. Během cesty jsme párkrát zastavovali na čerpacích stanicích, abychom doplnili zásoby. Většina autobusu po většinu času spala, avšak někteří měli dostatek energie na celou cestu.

            Kolem osmé hodiny ranní jsme přijeli na parkoviště před Auschwitz I (první osvětimský tábor). Zde jsme měli krátkou přestávku. V 8:50 začala naše prohlídka s průvodcem. Prošli jsme dlouhým podchodem a vyšli u plánu města Osvětim, kde byly vyobrazeny všechny tábory. Poté jsme přišli ke slavné bráně s nápisem „Arbeit macht frei“ („Práce osvobozuje“). Následně jsme si postupně prošli jednotlivé bloky, ve kterých byla vystavena expozice s dochovanými věcmi lidí, kteří v Osvětimi zemřeli.

            Po naší exkurzi v Auschwitz I jsme se autobusem přemístili do Auschwitz II – Birkenau, kde jsme strávili další tři hodiny. Zde se nacházel pomník v podobě žulových kostek, kdy každá kostka připomínala jednoho zemřelého v Osvětimi.

            Poté jsme odjeli do našeho hotelu v Krakově. K večeru jsme se vydali do blízkého nákupního centra, kde jsme mohli utratit nějaké kapesné. V sedm hodin byla večeře, která nám všem chutnala. Po večeři jsme se přesunuli na své pokoje, kde jsme trávili volný čas. Kolem desáté hodiny večer jsme šli spát.

            Ráno v 7:30 byla snídaně, na které byly švédské stoly. Poté jsme si sbalili věci a odjeli do centra Krakova, kde jsme navštívili místní tržnici, na které jsme mohli utratit zbytek kapesného. Odsud jsme odjeli do solného dolu Wieliczka, kde byly v podzemí nádherné jeskyně a sochy ze soli. Mají zde vytvořenou i kapli. Moc se nám to líbilo.

            Kolem páté hodiny jsme odjeli zpět do Plesné. Cesta zpět byla o něco zábavnější než cesta tam. Kolem čtvrté hodiny ranní jsme přijeli zpět. Moc jsme si exkurzi užili.

J. M., žák 8. A

Datum vložení: 6. 5. 2024 12:36
Datum poslední aktualizace: 6. 5. 2024 12:41
Autor: Správce Webu

Svátek

Svátek má Vladimír

Zítra má svátek Jana

Státní svátky a významné dny na zítřek:

  • Evropský den národních parků

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem, máj - polezem na kraj.

Pranostika na akt. den

Májová voda vypije víno.

Aktuální počasí

dnes, čtvrtek 23. 5. 2024
slabý déšť 17 °C 10 °C
slabý déšť, slabý západní vítr
vítrZ, 3.76m/s
tlak1014hPa
vlhkost68%
srážky0.75mm

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie


nahoru