Dějepisné exkurze žáků 2. stupně

Exkurze do centra Prahy a do Památníku Lidice

Dějepisné exkurze v dubnu

Žáci 2. stupně vyrazili v posledním dubnovém týdnu na dějepisné exkurze – žáci 6. a 7. ročníku dne 24. 4. 2023 do centra Prahy a žáci 8. a 9. ročníku dne 28. 4. 2023 do Památníku Lidice.

V Praze měli žáci uspořádanou komentovanou prohlídku Starého Města, kterou zakončili u Karlova mostu. Během této prohlídky zhlédli důležitá místa historické Prahy. Dále navštívili Muzeum Karlova mostu, kde se seznámili s historií této jedinečné stavby. Vše zakončili plavbou lodí po Vltavě, odkud viděli nejdůležitější památky hlavního města.

V Lidické galerii byl pro žáky připraven vzdělávací program s názvem „Den, kdy se mi změnil život“, díky kterému se seznámili s konkrétními osudy dětí ze dvou rodin, jejichž životy významně ovlivnila druhá světová válka a holocaust. Poté se s paní průvodkyní přesunuli na pietní území. Vše zakončili prohlídkou muzea, která žákům připomněla lidickou tragédii formou různých fotek a videí.

Pocity žáků z obou exkurzí si můžete přečíst ve vybraných zprávách níže.

Mgr. Lukáš Svoboda

Dějepisná exkurze do Prahy

Dne 24. 4. 2023 se třídy 6. a 7. A základní školy v Plesné zúčastnily dějepisné exkurze do Prahy. Z Plesné jsme vyjížděli v 7:00. Cesta nám trvala tři a půl hodiny.

V první části exkurze jsme měli naplánovanou prohlídku Prahy s paní průvodkyní. Prohlídka začala na Václavském náměstí a trvala celkem dvě hodiny, během kterých jsme viděli např. Prašnou bránu, Dům U Černé Matky Boží, Karlovu univerzitu (Karolinum), Stavovské divadlo, Staroměstské náměstí, židovskou čtvrť, Novou radnici, Klementinum a Karlův most.

Následovala plavba lodí pro Vltavě, během které jsme mohli zhlédnout např. Pražský hrad, Hladovou zeď, Národní divadlo, Petřín atd.

Ve třetí části jsme šli do Muzea Karlova mostu, ve kterém jsme se seznámili s historií této jedinečné stavby.

Po prohlídce Prahy, muzea a plavbě lodí jsme šli přes Karlův most směrem k autobusu. Cesta zpět nám trvala tři hodiny a v půl sedmé večer jsme byli v Plesné.

Exkurzi jsme si všichni velice užili.

E. M., žákyně 7. A

Dějepisná exkurze do Památníku Lidice

Dne 28. 4. 2023 se třídy 8. a 9. A zúčastnily exkurze do Památníku Lidice. Z Plesné se vyjíždělo v 6:00 a cesta trvala kolem tří hodin.

Naše exkurze začala návštěvou Lidické galerie, kde jsme byli rozděleni do dvou skupin a zúčastnili jsme se vzdělávacího programu s názvem „Den, kdy se mi změnil život“. Díky tomuto programu jsme se dozvěděli, jak vypadal život za druhé světové války ve dvou odlišných rodinách. Na konci programu jsme se podívali na video se vzpomínkami lidí, kteří přežili vyhlazení Lidic.

Poté jsme se s paní průvodkyní vydali přes nové Lidice na pietní území, kde stály Lidice staré. Celé území jsme si prošli. Viděli jsme památník lidických dětí, který je věnován všem dětem, které se staly oběťmi války. Viděli jsme zde též základy kostela, školy a Horákova statku, kde byli zastřeleni lidičtí muži a chlapci starší patnácti let.

Po prohlídce pietního území jsme se vydali do muzea, kde jsme zhlédli krátký film o Lidicích a pak si samostatně expozici muzea prošli. V něm jsme se dozvěděli informace o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, parašutistech a osudech lidických žen a dětí.

Poté nás čekala cesta domů, na kterou se všichni velmi těšili, a to hlavně na zastávku v Karlových Varech, kde jsme se občerstvili. Vyčerpaní, najezení a plní vědomostí jsme se kolem půl páté vrátili domů. Exkurze se nám všem velmi líbila.

K. N., žákyně 9. A

Datum vložení: 15. 5. 2023 15:16
Datum poslední aktualizace: 15. 5. 2023 15:25

Svátek má Marek

Zítra má svátek Oto

• Světový den duševního vlastnictví
  • Mezinárodní den vzpomínky na Černobyl

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.

Po teplém Marku se často ochlazuje.

dnes, čtvrtek 25. 4. 2024
slabý déšť, mírný západní vítr
vítrZ, 6.13m/s