Ekologie, Kritické myšlení, Kyberbezpečnost

1to jsou názvy důležitých témat, se kterými se mohli naši žáci postupně věnovat. Samozřejmě přiměřeně svému věku a možnostem společnosti Calliditas Edutainment, která pro naše žáky zcela zdarma zajistila velmi šikovné lektorky, které s dětmi tato témata probraly. Pro žáky od 3. třídy bylo připraveno téma ekologie, pro ty větší kyberbezopečnost a ti nejstarší se seznámili s tématem kritického myšlení.

Hlavním efektem takových akcí je to, že žáci tato témata neslyší pouze ve škole2 od svých učitelů, ale i od lidí, kteří se na tato témata specializují a pochází i z mimoškolního prostředí. A že se obě strany umí řádně překvapit! Žáci lektorky svými znalostmi a zvídavými otázkami, někdy však i obrovskou naivitou a zásadní neznalostí. Lektorky žáky umí zaskočit otázkami, které jim často v hlavách vůbec nevyvstaly.

3Navíc ta uvolněná atmosféra! Nikdo nikoho nehodnotí a pokud ano, tak naprosto převažuje pozitivní hodnocení těch, kteří se správně orientují, dokáží správně reagovat na otázky. Ve všech třídách dvouhodinovky rychle utekly.

Ano, nic není bez kazu, a tak někteří žáci dali najevo neochotu v daním tématu spolupracovat. Ale paní lektorky si se vším poradily, nenechaly si akci pokazit a o to více se věnovaly těm, kteří spolupracovat chtěli.

A výsledek takové osvěty? To posoudí až čas, neboť vědět nemusí vždy znamenat4 i konat. Tak jako všichni ví, že drogy jsou FUJ, tak všichni ví, že někteří fetují. Podobně je to s alkoholem a cigaretami, protizákonným chováním a pácháním přestupků, neslušným chováním. Víme, co je správné, ale přesto tak někteří nečiní. Snad i tyto akce přispějí k tomu, že takových lidí ubyde.

Mgr. Václav Polívka

20. 4. 2022 Zobrazit méně