Budoucnost naší školy – učitelé roboti

1Tak už je to tady! 19. 4. 2022 jsme do naší školy přivedli roboty, kteří budou učit naše žáky, čímž zcela nahradí učitele. Proč? Jsou chytřejší? Trpělivější? Víc snesou? Nedělají chyby? Nikdo už nechce učit naše žáky? Nejsou nemocní? Neodpočívají? Neodmlouvají?

Asi bychom dokázali najít daleko víc důvodů, proč jsme to udělali. První dodané2 kusy si můžete prohlédnout na fotografiích, na nich si můžete prohlédnout uvádění těchto robotů do provozu. Spuštění a základní vyladění provedly zaměstnankyně společnosti Calliditas, za což jim velmi děkujeme.

3Ano, ti bystřejší již poznali, že těmto robotům není cizí ani svět virtuální reality, který dokáží bez problémů spojit s naším reálným životem.

Zdá se Vám, že se podobají některým našim učitelkám nebo učitelům?5 Podobnost jistě není náhodná. Jen se těšte! Roboti nemají city, budou hodnotit Vaše výkony velmi realisticky. Nedělají chyby – tedy alespoň tehdy, pokud mají nastavený správný algoritmus pro vyřešení daného úkolu, nastalé situace. A že nelze naprogramovat všechny situace? Od toho je tu umělá inteligence. Jak vidíte, na dveře naší školy klepe budoucnost. Co klepe? Už tady je!

A vlastně úplně nejlepší je si takového robota pořídit domů, aby žáci vůbec4 nemuseli do školy. Jen by jedli, spali a hráli si, z domova by paty nevytáhli. Copak učení není jen hra, jak poslední dobou slyšíme ze všech stran?

6Ne, není. Bohužel, učení někdy i „bolí“, o čemž můžeme vyprávět všichni, když se máme něco naučit a ono se nám vůbec nechce….

Mgr. Václav Polívka

20. 4. 2022 Zobrazit méně