Zažij, objevuj a uč se

1Zažij, objevuj a uč se

Žáci deváté třídy se 17. září zúčastnili exkurze do Německa v rámci projektu Geofyzikálního centra ZŠ Skalná.

První zastávkou bylo moderní vzdělávací zařízení GEO-CENTRUM u kontinentálního hlubinného vrtu u města Windischeschenbachu. Toto centrum je určeno pro vědce, školy i veřejnost. Tato zastávka pro nás měla dvě „nej“ - byli jsme první školní exkurze po uzavření centra kvůli covidu a viděli jsme nejhlubší vrt na světě k výzkumným účelům. Po zhlédnutí filmu Expedice Země  jsme navštívili trvalou výstavu Systém Země, kde kromě interaktivních materiálů mohl každý zažít zemětřesení.   Zajímavá byla i výstava minerálů. Veliká škoda byla, že žáci nemohli experimentovat v GEO – laboratoři a sami vyzkoumat procesy, které jsou pro naší planetu formující.

Druhou zastávkou bylo muzeum ve městě Parkstein. V muzeu každý žák absolvoval2 individuální vzrušující cestu časem a dozvěděl se zábavnou formou fakta o Parksteinu a sopečné krajině Bavorska – Čech. Krátké filmy dávaly nahlédnout do vzniku čedičového kužele a historie této oblasti. Každý se ovšem  těšil, že po návratu domů může říct „ zažil jsem svůj první sopečný výbuch“. Sopečná erupce na třech podlažích byla završením výstavy. Podívali jsme se i do nitra sopky a na této sopce i stanuli.

Velkým plusem pro všechny bylo, že obě prohlídky byly v češtině a zajímavé informace jsme se dozvěděli již cestou od pracovníka akademie věd.

Ing. Radka Dyčková

27. 9. 2021 Zobrazit méně