Nový školní rok s nadějí

1Nový školní rok s nadějí

V úterý 1. 9. 2020 začal v naší mateřské i základní škole další školní rok. Zatímco rodiče dětí mateřské školy přiváděli své děti postupně a s učitelkami se domluvili na přístupu k případné adaptaci, v základní škole vypuklo vše najednou – slavnostním zahájením školního roku.

V mateřské škole se některé děti a paní učitelky viděli poprvé, neboť letošní zápis probíhal bez přítomnosti dětí. Naopak většina dětí 1. třídy základní školy se již se se školou seznámila, navštěvovaly naší MŠ a do prostor školy se opakovaně dostaly.

O tom, co nového v mateřské škole se můžete dočíst v příspěvku vedoucí MŠ, paní Gruberové.

A co ve škole? Samozřejmě nejprve slavnostní zahájení. To probíhalo ještě 2v tradičním duchu, bez roušek. Po přivítání rodičů a žáků ředitelem školy došlo k postupnému představování třídních učitelek a učitelů, asistentek pedagoga. Hm, koukám, že podle některých bych měl psát: … došlo k představování třídních učitelek, třídních učitelů a asistentek pedagožek a pedagogů…snad mi budete rozumět i „postaru“. Žáky ve škole přivítal i pan starosta, pro kterého je účast na této akci již tradiční a tím přispívá k vnímání její důležitosti. Již od rána vítala žáky i rodiče před školou reprodukovaná hudba, pěkně byly slyšet i proslovy a další informace – za technické zajištění děkuji paní Doris Bigasové a jejímu manželovi.

3Představováním třídních jsme začali od těch, kteří byli nejzvědavější, tedy od prvňáčků. Jako doprovod přišli rodiče, osoby odpovědné za výchovu, někdy i další příbuzní. Pak následovaly další třídy, kde již, zcela logicky, zástupci dospělých téměř chyběli. Když už nikdo, kdo by do školy patřil, venku nezbyl, „třídní“ si odvedli žáky své třídy do učebny, kde se společně přivítali a probrali některá organizační opatření.

4Slavnostní přivítání čekalo i uvnitř na prvňáčky. Ve třídě měli připravené lavice, na kterých měli drobnosti, které se jim jistě budou v průběhu roku hodit. Pan starosta i ředitel školy promluvili k novým žákům a jejich rodičům, poděkovali za důvěru, kterou ve školu mají a zároveň požádali o co největší míru spolupráce, neboť bez ní probíhá vzdělávání velmi těžko. Jistě se spojíme a v první třídě naučíme společnými silami děti (nyní již vlastně žáky 1. třídy) číst, psát a počítat. Každý z prvňáčků si pak přišel pro pamětní list a pytlík dobrot, podáním ruky byl přivítán.

Ve středu pokračovali třídní s organizačními záležitostmi, seznámení s novým školním řádem. V něm zůstalo vše téměř při starém – na konec byla pouze přidána jedna jeho část, která se týká distančního vzdělávání. To je nyní (po poměrně špatných zkušenostech z doby přerušení výuky ve druhém pololetí minulého školního roku – o tom se sice moc nepíše a nemluví, ale věřte mi, je to tak na naprosté většině škol i z okolí) pro žáky povinné. O tom, kdy je škola povinná distanční vzdělávání (tedy vzdělávání v době, kdy žáci nemohou být přímo ve výuce) poskytovat, o tom, že i žáci jsou povinni se distančně vzdělávat, jak budou žáci hodnoceni, a o dalších záležitostech tohoto vzdělávání, se též můžete informovat – nový školní řád je umístěn na webových stránkách školy.

Další dny již začínaly nabíhat sice postupně, ale jistě, do běžného školního režimu. No a od pondělí 7. 9. již všichni dodržujeme rozvrhy, nosíme pomůcky a nejčastěji opakujeme a procvičujeme učivo tak, abychom ověřili, jak žáci zvládli výstupy z druhého pololetí loňského školního roku.

Bohužel optimismus z dobře se vyvíjející epidemiologické situace v souvislosti s výskytem COVID-19 vystřídalo vystřízlivění. Covid se v našem státě šíří - a to ve velkém. Velmi brzy po začátku školního roku bylo nutné přijmout zostřená opatření, která všem komplikují život, ale doufám, že budou maximálně účinná. Když jsme si na ně začali zvykat, přišla další doporučení, nejen pro školu a školku, nýbrž i pro rodiče. Vše najdete na www.zsplesna.cz, hned na titulní straně. Pouze zodpovědností všech stran lze dosáhnout toho, že minimalizujeme možnosti přenosu a rozšíření tohoto onemocnění. Opatření ve škole pozná každý na první pohled, hlavně podle roušek a nutnosti dezinfikovat si ruce, zákazu vstupu cizích osob,….

Přeji všem, kteří mají podíl na vzdělávání našich dětí a žáků, tedy pedagogům mateřské i základní školy a školní družiny, rodičům a dalším osobám zodpovědným za výchovu, aby tento školní rok přinesl všem pouze ta milá překvapení a mnoho důvodů ke spokojenosti a radosti. Dětem a žákům naší školy přeji, aby se jim u nás líbilo, měli dobré kamarády, a zvládli kupu nových věcí. Vždyť ne nadarmo je ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA.

Mgr. Václav Polívka

16. 9. 2020 Zobrazit méně