Návštěva v partnerské škole v Eschenbachu

1Návštěva družební školy v Eschenbachu2

Je tomu rok, co jsem se s žáky druhého stupně zúčastnila přátelské návštěvy školy v Erbendorfu, partnerského města Plesné. Seznámila jsem se s tamější učitelkou českého jazyka, Lenkou Uschold, která v tu dobu hledala 3pro německé školy partnerské školy v Čechách. Dala jsem jí kontakt na pana ředitele. Netrvalo dlouho a získali jsme 4partnerskou školu pro první stupeň v Eschenbachu.

Dne 11. 12. 2019 jsme se tam s žáky 3. a 4. třídy poprvé vypravili na návštěvu. Děti byly plné očekávání a možná i trochu nervózní, protože nevěděly, co je tam 5pro ně připraveno. Po příjezdu nás velmi přátelsky, a dokonce česky, přivítal pan ředitel. Následně jsme se přesunuli do auly, kde na nás čekalo 6několik německých žáků všech věkových kategorií, kteří se pod vedením paní Uschold učí český jazyk. Po svačině mohl začít velmi hezký program.

7Žáci byli rozděleni do tří skupin. Členové první skupiny se přesunuli do učebny pro pracovní činnost, kde vyráběli papírové hvězdičky. Po jejich zhotovení se přemístili do tělocvičny, kde na ně čekaly různé sportovní disciplíny. Druhá skupina hrála tzv. rely. Děti byly rozděleny do několika menších skupin po čtyřech (dvě české a dvě německé děti). Každá skupinka dostala pracovní list, na kterém byly úkoly (napsané v češtině i němčině), díky nimž se žáci měli seznámit se školou. Třetí skupina se skládala ze tří českých a tří německých výtvarně nadaných dětí. Tyto děti s paní Uschold malovaly obraz, jehož tématem bylo partnerství obou škol. Obraz, který malovaly české děti, zůstal v Německu, a obraz od německých dětí jsme si s sebou odvezli do Plesné a ve škole si ho pověsili.

Na závěr jsme se všichni přesunuli zpět do auly, kde už čekalo pár rodičů, aby si poslechli povídání dětí o vánočních zvycích v Čechách a v Německu. Celý program byl zakončen společným zpíváním čtyř koled. Německé děti zvládly dokonce 8s těmi našimi česky zazpívat Rolničky.

První partnerské setkání se povedlo na jedničku. Po obědě jsem se všichni spokojení vrátili do Plesné. Na jaře nás na oplátku navštíví naši noví eschenbachští přátelé. Už se moc těšíme.

Mgr. Hana Hiřmanová, třídní učitelka 8. A

6. 1. 2020 Zobrazit méně