Společné vzdělávání

Školní rok 2015 - 2016

Ve speciálních třídách se v tomto školním roce vzdělává 17 žáků ve dvou třídách.

Ve třídě I.B  se učí žáci s vývojovými poruchami učení a chování a žáci s lehkým mentálním postižením. Ve třídě II.B   se vzdělávají žáci se středním a těžkým mentálním postižením.

Výuka probíhá ve třídách, kde jsou zároveň vyučováni žáci více postupných ročníků s ohledem na jejich věk a míru postižení. Učí se pomalejším tempem, speciální pedagog se věnuje každému žákovi individuálně. Při vyučování se uplatňují speciální formy práce přizpůsobené možnostem a schopnostem žáků. Režim dne je rozdělen na pravidelné střídání výuky, odpočinku a hry tak, aby vše odpovídalo možnostem a zatížení žáků. Ve speciální třídě působí dvě asistentky pedagoga.

Celková terapie žáků speciální třídy je zaměřena jak na škálu vývojovou a vzdělávací, tak na škálu chování:

má 7 funkčních oblastí:

1. Napodobování (motorická imitace, sociálně imitační hra, verbální imitace)

2. Vnímání (zrakové, sluchové, taktilní…)

3. Jemná motorika

4. Hrubá motorika

5. Koordinace oko – ruka (grafomotorika, umísťování geometrických tvarů, stavění věže…)

6. Poznávací schopnosti

7. Verbální schopnosti

má 4 položky:

1. Sociální chování a citová oblast

2. Hra a zájem o věci

3. Smyslové reakce

4. Řeč

Rekonstrukce třídy pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami

speciálka

V průběhu školního roku 2013-2014 byla na naší škole ve „Spojovací“ provedena rekonstrukce tříd pro žáky Základní školy speciální. V naší Základní škole speciální jsou vzděláváni žáci se středně mentálním postižením v kombinaci s autismem, tělesným postižením, se smyslovým postižením, poruchami chování, pozornosti a specifickými poruchami učení.

speciálka1

Obor základního vzdělávání ZÁKLADNÍ ŠKOLA SPECIÁLNÍ má v současné době naplněnost jedné třídy s osmi žáky, kdy třída zřízená pro tyto žáky má nejméně 4 a nejvíce 6 žáků. Výuka probíhá ve třídě, kde jsou zároveň vyučováni žáci více postupných ročníků s ohledem na jejich věk a míru postižení.

Základní škola speciální je desetiletá. Obor vzdělání Základní škola speciální umožňuje dosáhnout základy vzdělání.

Dále ve speciální třídě  poskytujeme vzdělávání žáků s těžkým mentálním postižením a souběžným postižením více vadami. Pro vzdělávání těchto žáků je den rozdělen na pravidelné střídání výuky, odpočinku a hry, které odpovídá možnostem zatížení žáků. K tomuto účelu byla  nově vybudovaná relaxační místnost vybavená kompenzačními a rehabilitačními pomůckami např. :

speciálka2„HERNÍ SKŘÍŇ“ s demonstračními posuvnými panely vybavená didaktickými pomůckami na  rozvoj rozumových, smyslových dovedností a jemné motoriky.

Bazén pro míčky – uvolnění svalstva celého těla

Žíněnka Thrown – na vyrovnávací a uvolňovací cvičení

Říční kameny we play – dráha pro motoriku

speciálka3