Setkání skřítků

logo EU - fond pro regionální rozvoj investic

Projekt Setkání skřítků

I ve školním roce 2012/2013 byl naší mateřské škole Lokálním řídícím výborem schválen projekt. Pod názvem Setkání skřítků budeme opět spolupracovat s mateřskou školou v Bad Brambachu. Projekt probíhá na české i německé straně, přičemž každá mateřská škola zorganizuje tři akce.  Naše školka uspořádala Mikulášské setkání, zahradní slavnost ke Dni dětí a probíhají zde animační hodiny, při kterých lektorka seznamuje naše předškolní děti hravou formou se základy německého jazyka. Německé děti se při animačních hodinách seznamují naopak  s českým jazykem. Německá školka pořádala tvořivý večer v Bad Brambachu kde si učitelky obou zařízení vyměnily zkušenosti tvořivých dovedností, které hojně používají při práci s dětmi nebo na výzdobu školek. V květnu pojedou naše děti na exkurzi do závodu na výrobu minerálních vod v Bad Brambachu. Začátkem prázdnin se  předškoláci společně s německými předškoláky rozloučí s mateřskými školami na Kornoutové slavnosti.

Financování

Projekt je financován z prostředků Fondu malých projektů Cíl 3 Česká republika – Svobodný stát Sasko. Setkávání mají vyšší úroveň z hlediska možnosti nákupu vybavení, tvořivého materiálu, dárků pro děti, servisu a prezentace. Celkové náklady pro českou stranu jsou 142 000,- Kč. Projekt je velmi přínosný pro rozvoj dětí, získávají povědomí o jiných jazycích, lidech a tradicích v rámci multikulturní výchovy, nové zážitky a poznatky a možná i nové kamarády. Učitelky mohou touto formou  srovnávat způsoby vzdělávacích systémů.

Mikulášské setkání

V rámci spolupráce naší mateřské školy a školky v sousedním Německém městě Bad Brambach, projevili naši přátelé zájem o seznámení  s českou tradicí - chozením Mikuláše a čertů. Z tohoto důvodu jsme setkání naplánovali na 5. prosince, kdy se tato tradice u nás udržuje. I toto setkání je součástí projektu, který financuje Evropská unie. Z těchto peněz bylo možné nakoupit sladkosti do balíčků, které dětem předal Mikuláš. Rovněž jsme mohli pořídit i jiné vybavení, které jsme při setkání využili. Byl to různý výtvarný materiál, sedací vybavení třídy a žíněnky na společné hry. Ve středu ráno jsme poslali autobus pro děti do Bad Brambachu. Přijelo 24 dětí a dvě učitelky. Po příjezdu se rozdělili do třídy Medvídků a do třídy Koťat, kde jsme je uvítali. Po chvíli již přišli domluvení čerti, Mikuláš a dva andělé- žáci deváté třídy. Čertů bylo více než deset a velmi zdařile namaskovaní, takže v dětech vzbudili velký respekt a všechny slibovaly, že už budou opravdu hodné. Strach pominul, když jim děti zazpívaly a zarecitovaly, a hodný Mikuláš s anděly jim rozdávali velké balíčky sladkostí. Když pekelná návštěva odešla, všechny děti si začaly společně hrát. Pochutnaly si na občerstvení a každý měl zájem vyrobit si na památku andílka nebo obrázek s vánočními motivy. Nakonec šly německé děti také na návštěvu k našim předškolákům- Dráčkům do ,,krčku“, kde měly paní učitelky pro všechny děti připravené zajímavé hry a soutěže. Celé dopoledne uběhlo v přátelském duchu a děti odjížděly plné dojmů a radosti z nadílky a nových kamarádů.

Vedoucí MŠ Miroslava Gruberová, DiS

Svátek má Marcela

• Mezinárodní den svobody tisku

Zítra má svátek Alexandra

Nechť si duben sebelepší bývá, ovčákovi hůl přec jen se zasněžívá.

O svaté Anselmeně semeno do země.

dnes, sobota 20. 4. 2024
sněžení 3 °C -4 °C