Co je to Ekoškola ?

Je to mezinárodní vzdělávací program, jehož

cílem je, abychom my žáci snižovali ekologický

dopad školy na životní prostředí a svým jednáním zlepšili školu a její okolí.

Logo Ekoškoly

Ukliďme Česko v Plesné

1Úklid 2019

Jako každý rok se naše škola zapojila do celostátní akce „Ukliďme Česko, ukliďme svět“ a 5. 4. 2019 všichni žáci vyrazili do okolí města, tentokrát s posilami předškolní třídy MŠ.

Každá třída dostala vytyčenou trasu a území, které měla 2uklidit. Jako zkušení sběrači se většina zúčastněných na tuto akci celý rok těší a přijdou výborně vybaveni. Rukavicemi a kvalitními igelitovými taškami, do kterých sbírají veškerý nalezený odpad. Důležité je, mít před vstupem do svého území i určitou představu, kde je největší skládka, nepořádek a zaměřit se na ně. Vše potom přesypáváme do velkých pytlů, které nám darují sponzoři akce a Technické služby města Plesná (TS), ty poté odkládáme na viditelných místech a pracovníci TS je odvážejí. Velké díky!

3Je jen s podivem, že v našem městě uklízejí žáci naší koly už mnoho let a každoročně nacházíme v různých zákoutích neuvěřitelné „poklady“ a hnus, se kterým se malé i větší děti statečně potýkají. Neodradí je nic.4

Při velmi dobrém fungování našeho sběrného dvora není nutné potkávat po lese ani u potoka použité WC mísy a ojeté pneumatiky. Nebo snad ano?

Od sběru uplynul jen týden a už se opět naše město plní odpadem. Hurá!!! Příští rok bude opět co sbírat. Nebo že bychom už vykročili po nové silnici vstříc Evropě?

Mgr. Alena Jelínková

75

Nejsem sice občanem Plesné, nicméně jsem rád, že i já jsem spolu se žáky mohl „přidat ruku k dílu“, neboť si myslím, že tak pěkné a s uvážením se rozvíjející město si naši pozornost zaslouží.

Osobně mě spíš zarazilo, že s námi nepřišel na akci 6nikdo z veřejnosti, i když jsem si plně vědom toho, že většina pracujících lidí byla v čas konání akce v práci. Nicméně proč nepřišli ti ostatní? Je nám jedno kde žijeme? Chceme jen po technických službách, případně po škole, aby byl v obci pořádek? Ono je snazší kritizovat než něco udělat. Omlouvám se za tyto otázky těm (a vím, že i zde je jich celá řada), kteří běžně odstraňují odpadky z veřejných prostranství, například před svým domem, zahradou atd. Naopak, těmto lidem fandím a držím palce, aby jejich dílo stále a stále neničili ti, co sami nic slušného nedokáží.

Mgr. Václav Polívka

15. 4. 2019 Zobrazit méně