Exkurze - zámek Kynžvart

1Exkurze – zámek Kynžvart

Dne 29. 4. 2019 se žáci tříd 5. A a 8. A zúčastnili exkurze na sídlo rakouského kancléře

knížete Metternicha, zámek Kynžvart. Zámek nabízí dva 2edukativní programy, jeden pro první stupeň, druhý pro druhý stupeň.

Pro žáky páté třídy je připraven program s názvem Pýcha Metternicha, který se celý odehrává v zámeckém parku. Žáci se s parkem mají seznámit formou her a tvořivých aktivit. Bohužel nám celý den pršelo, a tak si žáci alespoň prohlédli zámecké interiéry, k nimž dostali výklad.

3Žáci osmé třídy se pokusili vžít do role velvyslanců 19. století pomocí edukativního programu s názvem „Velvyslanci na návštěvě u knížete Metternicha.“ Zkusili se chovat se a jednat jako oni, např. různými způsoby si zkoušeli předat tajnou zprávu (pomocí mimiky, gest, atd.). Následně se seznámili se zámeckými interiéry. Uvnitř zámku je nejvíce zaujalo muzeum kuriozit, v němž mohli zhlédnout cca 2000 různým předmětů, které Metternich sbíral a následně pak ukazoval velvyslancům navštěvujícím jeho sídlo. Všechno to byly předměty, které neměly hodnotu svou cenou, ale tím, že patřily různým historickým osobnostem,

např. pompadúrka (kabelka madame de Pompadúr) nebo dva egyptské sarkofágy. Všechny nás ohromila obrovská hodovní místnost, v níž nám paní lektorka pustila i dobovou hudbu, takže jsme se mohli lépe vžít do kůže tehdejší diplomatické návštěvy.

Program byl zakončen tvořivou dílnou s názvem Metternichova kancelář. Zde 4se žáci dozvěděli něco více o osobnosti knížete Metternicha a vyzkoušeli si napsat zprávu dobovým způsobem, tzn. kurentem  - brkem namočeným do inkoustu.

Obě třídy se díky edukativním programům aktivním způsobem dozvěděli něco více o této historické postavě.

Mgr. Hana Hiřmanová

13. 6. 2019 Zobrazit méně