4. A v knihovně

Návštěva knihovny

Dne 30. 9. žáci 4. A navštívili místní knihovnu. Tématem besedy byl vznik a vývoj českých lidových zvyků a tradičních svátků během celého roku.

Připomněli jsme si, že české lidové svátky jsou souborem společenských obyčejů, zvyků a obřadů cyklického charakteru s různě dlouhou tradicí, vázaných na roční období nebo konkrétní datum. Tyto výroční obyčeje zahrnují pestrou paletu rituálního konání doprovázenou řadou rekvizit, jako je hudba, písně, tanec, gesta nebo zvykoslovné texty.

Povaha těchto svátků je v průběhu staletí proměnná. Většina z nich je výsledkem kulturního prolínání, výměn a postupného vrstvení v rámci evropské kultury. Výroční obyčeje mají původ v různých kalendářových systémech, zahrnujících astronomický, meteorologický, agrární, církevní a občanský.

V průběhu besedy měli žáci možnost vyjádřit své pocity, názory a myšlenky, které se pojí k danému zvyku. Nejvíce emocí zaznělo k času adventnímu a očekávání nejkrásnějšího svátku Štědrého dne. Po té všichni kreslili svůj nejoblíbenější lidový obyčej.

Ani tentokrát nezůstali žáci bez sladké odměny v závěru setkání. Tímto mnohokrát děkujeme vedení místní knihovny.

Mgr. Horčičková Anna

tř. učitelka