1Pasování předškoláků a slavnostní předávání závěrečných vysvědčení odcházejícím žákům

Slavnostní okamžiky nastaly ve čtvrtek 27. 6. 22019 v prostorách MKS Plesná. Setkali se zde ti, jejichž děti končily (povinné) předškolní vzdělávání s těmi, jejichž „děti“ opouštěli náruč ZŠ a chystali se na 3další školy, ať už na gymnázia či na střední školy.

Průběh měl již známý formát – vycházející nastoupili 4s předškoláky. Po krátkém projevu ředitele následovalo jak vystoupení, tak představení předškolních dětí. O dětech jsme se leccos dozvěděli díky hezkým komentářům 10paní učitelky, děti dostaly drobné balíčky (hlavně dobroty) z rukou pana starosty, pamětní album od paní učitelky, a medaili, která již byla důkazem toho, že jsou to vlastně prvňáčci. Pak z pódia, za doprovodu deváťáků, děti odešly.

5No a po krátké přestávce začalo citové drama. Na pódium se dostavili končící žáci 9. ročníku (letos se končící žáci z 8. třídy slavnostního předávání odmítli zúčastnit). Přes nejrůznější oficiality jsme se dostali až k projevu třídní učitelky. Byl napsán a přečten s nadsázkou, zaujetím, bylo jasné, že si paní učitelka k žákům vytvořila vřelý vztah. Slzy v očích některých žákyň (no, přiznejme, že i žáků), rodičů a třeba i bývalé třídní učitelky, která se na „svou“ třídu přišla podívat, hovořily za své. Nebyly to ale slzy vzteku, závisti, nenávisti. Ale slzy, které připomněly, že něco končí a něco začíná….

6Děkuji všem zúčastněným, že napomohli důstojnosti celé akce a vážili si významu, která tato akce pro děti a žáky má. Zároveň děkuji panu starostovi, jehož přítomnost jakožto zástupce města byla důkazem, 9že obec se zajímá nejen o „svou“ školu, ale i o děti a žáky, kteří ji navštěvují. Poděkování patří i paní Doris Bigasové, která se sobě vlastním pozitivním a aktivním přístupem pomohla a zapůjčila aparaturu MKS (i již o dva dna dříve na akademii), spolu s kolegyněmi připravila sál MKS. Nemohu nepoděkovat pedagožkám a pedagogům z mateřské i základní školy, bez jejichž přispění by podobné akce vůbec neproběhly.

Mgr. Václav Polívka

9. 9. 2019 Zobrazit méně