Exkurze do ekocentra v Prusinách

Prusiny

121. září byla třída 5.A na výukovém programu v Prusinách. Sraz byl v 7.20 na náměstí Svobody. Jeli s námi i žáci z 2.A, ale měli jiný výukový program. Cesta trvala minimálně dvě hodiny. Přijeli jsme ke staré škole v Prusinách, do které chodily děti ze tří obcí. Později všechny děti začaly chodit do škol v Plzni a postupně ubývalo žáků. Pak byla škola prázdná a rozhodlo se ji koupit sdružení Ametyst a teď školu chtějí vylepšovat a předělávat a dělají ve škole různé programy pro děti. Před školou nás přivítaly dvě lektorky. Iveta a Vlasta. Iveta měla na starost 2.A a Vlasta měla na starost nás. Šli jsme do malé třídy, kde se dřív učila 1. třída. Vlasta se nám představila a seznámila nás s naším programem: Vodníci a podvodníci. Dostali jsme od Vlasty úkol, abychom se jí představili a k našemu písmenu, kterým začíná naše jméno, jsme si měli vymyslet nějakého živočicha nebo rostlinu, kteří žijí u vody nebo ve vodě. Vymysleli jsme si například Karolína – kapr, Petra – pstruh, Anežka – áron atd. Dále jsme hráli hru – síť, ve které jsme si předávali klubíčko podle toho, jak ten náš živočich potřebuje toho druhého živočicha nebo jak jsou příbuzní např. pstruh a kapr – oba jsou ryby. 2Po hře jsme se rozdělili do 6 týmů a měli jsme dohromady vyplnit potravinový řetězec. Po (pro některé těžkém) cvičení jsme šli ven a hráli jsme další hru – potápníci. Dali jsme si pod bradu nafukovací balónek a museli jsme vzít papírek, který ležel na zemi a přinést ho na start bez toho, aby nám spadl nafukovací balónek. Ten, komu spadl, musel jít zpátky  na start a buď nafukovací balónek předal dalšímu v týmu nebo šel znovu. Tým, který měl na konci nejvíce papírků vyhrál. Po zábavné hře jsme šli k rybníku a měli jsme lovit podvodní živočichy. Zapsali jsme živočichy, které jsme našli do klíče a nakreslili jsme je. Vlasta nám řekla, že všichni dohromady našli pět druhů podvodních živočichů: motýlice, splešťule blátivá, larva šídla, pijavice a larva vážky. Vlasta nám řekla, že se půjdeme podívat na ovce a kozy. Dávali jsme jim suchý chléb a mrkev. To byl celý náš program. Cesta trvala zase tak dvě hodiny. Přijeli jsme kolem 15.20. V Prusinách se mi moc líbilo a věřím, že sdružení Ametyst se podaří ze školy udělat budovu vhodnou pro jejich programy.

Ivana Kůtová, 5.A

5. 10. 2017 Zobrazit méně